Beton to podstawowy budulec każdego domu.

Aby obróbka betonu pozwalała na jego praktyczne wykorzystywanie w budownictwie niezbędne są odpowiednie narzędzia do jego obróbki. Oto przegląd kilku narzędzi do jego obróbki. Są to urządzenia do renowacji betonu i maja za zadanie przygotować betonową posadzkę do dalszych prac remontowych i oczyścić ze zbędnych elementów.

 Śrubowanie betonu

Zwana także kulkowaniem, groszkowaniem lub blastrakowaniem jest metodą wykonywaną na sucho. Aby wykonać ten proces śrutownice do betonu są niezastąpione. Takie śrutownice do betonu jest w stanie odpowiednio przygotować posadzki przemysłowe do innych prac remontowych. Każde śrutownice do betonu ma za zadanie oczyszczenie betonowego podłoża ze zbędnych linii malarskich, rdzy oraz znaków poziomych. Przemysłowe śrutownice do betonu jest w stanie wykryć wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne tj. pęknięcie podłoża. Może nadać podłożu odpowiednią szorstką strukturę, co chroni przed ryzykiem poślizgu.

Szlifowanie betonu

Jest to zabieg pozwalający na uzyskanie gładkiego podłoża o równej strukturze. Uzyskania podłoża o wymienionych właściwościach wymaga użycia szlifierki do betonu. Profesjonalne szlifierki do betonu nie tylko wyrównują powierzchnię. Potrafią także usuwać trwałe zabrudzenia tj. żywica. Innymi zabrudzenia z którymi szlifierka sobie poradzi jest mleczko cementowe oraz reszki klejów czy powłok. Takie wykorzystanie szlifierki jako urządzenia czyszczącego jest lepsze i bardziej skutecznie niż śrutowanie betonu. Najczęściej spotykana szlifierką do polerowania i czyszczenia posadzki jest szlifierka planetarna wyposażona w jedną lub kilka głowic polerujących. Do mniejszych i trudno dostępnych miejsc używa się także szlifierek kontowych. Jednak wybór ten dotyczy jednak szlifowania w domowych warunkach.

Podczas szlifowania oraz śrubowania betonu powstają różnego rodzaju pyły i odpady w postaci odłamków betonu. Aby się ich pozbyć wykorzystuje się odkurzacze do betonu zwane. Urządzenia te odsysają zbędne odpady pozostawiając, powierzchnie czystą i wolną od zanieczyszczeń i przygotowaną do dalszych prac remontowych. Niektóre odkurzacze przemysłowe można połączyć ze szlifierką, co uławia proces sprzątania.