Jeżeli wspominamy o stratach ciepła w budynku, często mówimy o stropach i ścianach. Nie wszyscy inwestorzy dostrzegają problem, jakim są okna o małej klasie izolacji termicznej.

Pozornie okna z PVC wyglądają jednakowo. Są jednak duże rozbieżności w parametrach pomiędzy różnymi producentami. Najlepiej sprawdzić to w dokumentacji producenta. Według przepisów prawa powinni oni umieszczać tam parametr określający współczynnik izolacji. To łatwy do porównania dla inwestora wskaźnik.

Jak wstawić stolarkę okienną w nowych budynkach.

Jeżeli inwestycja jest w fazie wykonywania prac budowlanych, można łatwo wstawić okna i zabezpieczyć je, aby spełniały wszystkie normy ochrony przed utratą ciepła. Prace takie można wykonać samemu, wtedy wystarczy zamówić okna z katalogu lub zlecić wykonanie ich według własnych rysunków technicznych. W takim wypadku sami jesteśmy odpowiedzialni za poprawność, z jaką przebiega montaż okien. Gwarancja nie obejmuje takich wad i usterek. Drugim sposobem jest zlecenie kupna okien i ich wstawienie w otwory w ścianach budynku jednej firmie. Podmioty takie mają doświadczenie i montaż okien, przebiegać będzie sprawnie i szybko. Dodatkową usługą jest również wykonanie obróbek i montaż parapetów okiennych. Po tak wykonanych pracach pozostanie tylko wykończenie elewacji w okolicach otworów okiennych.

Jakie inne wyposażenie ograniczy ilość traconego ciepła.

Drugim w kolejności miejscem utraty ciepła są drzwi. Tu spraw jest oczywista, ponieważ są one otwierane często w ciągu dnia. Ich duża powierzchnia powinna być zabezpieczona przed wychłodzeniem za pomocą pianki lub wełny montażowej umieszczanej między panelami. Drzwi pełnią funkcję zabezpieczającą stąd potrzeba, aby były wytrzymałe i miały zabezpieczenia przed włamaniem. Takie wymagania stawiają często ubezpieczyciele. Aby uniknąć możliwości włamania, montaż drzwi powinny przeprowadzać autoryzowane firmy współpracujące z producentem. Chodzi tu o usunięcie słabych punktów i utrudnienie pracy włamywaczom.

Decydując się na zwiększenie poziomu izolacji budynku przed stratami ciepła, warto sprawdzić jakie drzwi i okna zamontujemy. Dobrej klasy produkty przełożą się na oszczędności podczas sezonu grzewczego dzięki mniejszej ilości zużytego opału.