Kierunek studiów może nas nie pasjonować, ale może stać się bramą do wymarzonej profesji. Każdego roku młodzi ludzie borykają się z dylematem wybrania uczelni i kontynuowania nauki lub aktywnego poszukiwania zaludnienia. Oczywiście są i tacy, którzy już od wczesnych lat szkolnych doskonale wiedzą, co chcą robić w przyszłości i dążą do osiągnięcia celu, uczęszczając na konkretne przedmioty i dodatkowe zajęcia. Jedni mówią, aby wybrać pracę zapewniającą godne życie, a inni uważają, że robiąc pasjonujące nas rzeczy, nie przepracujemy ani jednego dnia. Każdy z nas wie, że nie jest łatwo zostać adwokatem. Czy rzeczywiście można i w tym przypadku połączyć pracę z pasją?

Skuteczny adwokat z pasją – czy to możliwe?

Adwokat kojarzy się większości z nas z osobą ubraną w togę, stojącą w sali sądowej i wygłaszającą nie do końca zrozumiałą dla zwykłego Kowalskiego mowę w celu obronienia swojego klienta. Jest w tym oczywiście sporo prawdy, jednakże aby zostać obrońcą, musi on zmierzyć się z licznymi wybojami na swojej drodze. Żmudna i ciężka praca to chleb powszedni adwokata, a co z pasją? Praca adwokata to prestiż i wysokie zarobki, a jednocześnie duża odpowiedzialność i zaangażowanie. Wkłada on bowiem bardzo dużo czasu i wysiłku intelektualnego, w to co robi, jeśli liczy na osiągnięcie pożądanych efektów. Ponadto musi on przestrzegać wielu zasad etycznych. Chociaż już same studia prawnicze nie są proste, to jednak co roku decyduje się na ten kierunek coraz większa liczba kandydatów.

Wiele lat nauki, egzaminów i praktyki – każdy aplikant powinien się na to przygotować. Warto więc dobrze przemyśleć swoje zainteresowania i możliwości. Skuteczny adwokat to taki który ma świetną pamięć, niezbędną do zapamiętania ogromnej ilości informacji. Bardzo ważne są tutaj kompetencje interpersonalne i obycie w sytuacjach oficjalnych. Praca adwokata opiera się bowiem na codziennych kontaktach z najróżniejszymi osobami. Powinien być on dociekliwy, odporny na stres i presję czasu oraz potrafić słuchać i rozmawiać z ludźmi. Jeśli jednak chcemy odnieść sukces zawodowy, to nieodłącznym elementem jest pasja, czyli to co daje nam energię. Każdy dzień adwokata przynosi nowe spostrzeżenia czy przemyślenia. Praca adwokata polega przede wszystkim na pomaganiu ludziom, gdyż zawód ten został oficjalnie powołany do ochrony praw i wolności obywatelskich. Dobry prawnik nie tylko wspiera klientów prawnie, ale także bierze ich za rękę i przeprowadza przez skomplikowany gąszcz przepisów w celu ułatwienia im życia i zwiększenia komfortu.