W Polsce wprowadzony został całkowity zakaz palenia w zamkniętych obiektach. Przedsiębiorstwa zdecydowały się skierować swoich pracowników przed budynek, inne postanowiły zainwestować niemałe pieniądze w stworzenie zakładowej palarni. Aktualnie pierwszefirmy znalazły skuteczne rozwiązanie w postaci programów antynikotynowych dla pracowników.

Większość firm posiadających benefity w postaci opieki zdrowotnej, zaczęło inwestować również w programy antynikotynowe. To kolejny krok w kierunku nowego trendu work – life balance, który oprócz łączenia życia zawodowego z prywatnym pomaga kształtować nawyki sprzyjające dbaniu o własne zdrowie.

Rzucenie palenia jest jednym z najbardziej opłacalnych środków, redukującym koszty opieki zdrowotnej i absencji w pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i ogólnej poprawie zdrowia pracownika.

Realizacja efektywnego programu antynikotynowego, jak wynika z doświadczeń Kliniki rzucania palenia Allena Carra pozwala pogodzić interes firmy oraz zatrudnionych osób. Organizacji przynosi realne oszczędności, ponieważ znikają bezpowrotnie tzw. „przerwy na papierosa” – czas pracy puszczany z dymem, a pracownikom pomaga stać się ludźmi wolnymi od papierosów, poprawić relacje z rodziną, przyjaciółmi, zadbać o zdrowie i samopoczucie, co wielokrotnie i bezskutecznie próbowali osiągnąć. Według danych World Health Organisation, aż 70% palących chce rzucić palenie, a tylko 3% udaje się to zrobić.

Niezależnie od tego, czy palacz spędza czas w palarni czy przed wejściem do budynku – cały czas istnieje problem strat firmy, związanych z utraconym czasem pracy. Koszty związane z opuszczeniem na ok. 10-15 minut miejsca pracy przy każdym wypalonym papierosie są ogromne: 5 papierosów to ok. 1 godzina dziennie spędzona przez pracownika na paleniu,co stanowi w skali roku ok. 21 dni – miesiąc pracy, za który płaci pracodawca.

W Polsce sesje antynikotynowe metodą Allena Carra dla swoich pracowników rozpoczęły realizować najpierw korporacje, m.in.: SONY, ALSTOM POWER, PLAY, CARGILL, HMI, DANSKE BANK, SCHNEIDER ELECRIC, IBM, Cadbury czy IKEA. Wiele z nich osiągnęło duże sukcesy. Na przykład w firmie SCHNEIDER ELECRIC, która zaproponowała swoim pracownikom udział w sesji rzucania palenia Kliniki Allena Carra, skuteczność okazała się niewiarygodna, aż 85% uczestników seminarium terapeutycznych trwale pozbyło się nałogu.

PZU należy do tych firm, które podjęły działania wspierania pracowników w rzucaniu palenia – mówi szef działu Sponsoringu, Prewencji i CSR w PZU Piotr Glen. – Gdy zapadła decyzja o tym, że w budynku PZU będziemy likwidować palarnie, w zamian za to postanowiliśmy zrealizować projekt, pomagający pracownikom zmierzyć się z nałogiem. Dzięki niemu palenie rzuciło około 100 pracowników Centrali PZU.

Sukces projektu na poziomie centrali, sprawił, iż firma podjęła decyzję o jego kontynuacji w pozostałych oddziałach PZU.

Corporate wellness to temat coraz aktywniej podejmowany przez firmy – mówi Kinga Balter, Dyrektor Zarządzający Kliniki rzucania palenia Allena Carra w Polsce – pracodawcy opłaca się inwestować w zdrowie pracowników, dzięki czemu buduje bardziej trwały, stabilny i zadowolony zespół. Palący pracownik jest bardziej zestresowany i mniej czasu przeznacza na pracę niż nie palący, a firmy coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę – dodaje.

Firmowe projekty antynikotynowe to nowy kierunek strategii rozwoju firm, które budują silną więź z pracownikiem, poprawiają wydajności pracy, zwiększają zadowolenie i zaufanie oraz pomagają w uporaniu się z nałogiem, który dotyka 10 mln Polaków.

***

Allen Carr Easyway Polska – licencjonowany partner Allen Carr’s Easyway International pomaga osobom uzależnionym od nikotyny skutecznie uwolnić się od nałogu. Metoda Easyway Allena Carr’a to najbardziej popularny, najskuteczniejszy program rzucania palenia. Istnieje ponad 100 klinik stosujących tę metodę w ponad 50 krajach świata.

Źródło: PR