Wielu uczniów ma taki problem, że słuchając monologu nauczyciela odpływa w dalekie rejony. Nie może skupić się na czytanym tekście, wykonywanym zadaniu albo lekcji. Jak sobie poradzić z taką dolegliwością?

Na szczęście – mamy dobre wieści, zdolność koncentracji można w sobie wypracować. Wystarczy odrobina konsekwencji i dobre chęci. Wszystko zależy od regularności ćwiczeń – dzięki prostym sztuczkom można poprawić stopnie i zmniejszyć czas potrzebny do ślęczenia nad książkami.

Jak poprawić koncentrację – pomyśl o korzyściach

Przede wszystkim – jak w każdym działaniu, należy przemyśleć, jakie są korzyści pracy nad koncentracją. Koncentracja jest kluczem do efektywnej pracy i nauki, pozwala lepiej zapamiętywać informacje, ćwiczy umysł, pozwala osiągać sukcesy, a także dobrze działa na zdrowie, nie tylko psychiczne. Umiejętność skupienia uwagi niweluje między innymi stres, który obecnie stanowi jednego z „cichych” morderców, będących przyczyną przedwczesnych zgonów. Dzięki zdolności do skoncentrowania się na chwili bieżącej możemy szybciej rozwiązywać problemy, radzić sobie z wyzwaniami. Trening w szkole jest tylko zapowiedzią dorosłego życia, więc warto wypracować sobie pewne rzeczy już za młodu.

Jak ćwiczyć koncentrację?

Podstawowymi czynnikami, jakie wpływają na koncentrację, są sport i dieta. Higieniczny tryb życia dodatnio przekłada się na możliwość skupienia się. Warto więc zadbać o ten aspekt. Dużo łatwiej nam wysłuchać cudzego monologu, gdy jesteśmy wyspani, najedzeni, a naszemu ciału nic nie dolega. Choć młodzi ludzie dość beztrosko dochodzą do tego tematu, to jednak warto zastanowić się nad tym, czy żyjemy zdrowo.

Oprócz trybu życiu kolejną bardzo ważną kwestią jest higiena pracy lub nauki – a przede wszystkim przerwy. Umiejętność skupienia umiemy utrzymać tylko przez jakiś czas, dlatego bardzo ważne jest oderwanie się od danego zajęcia i pozwolenia swobodnego odpłynięcia myślom. Jeśli chodzi o uważanie na lekcjach – skorzystajmy dobrze z przerw pomiędzy nimi. Jeśli chodzi o naukę w domu – po każdej godzinie róbmy sobie co najmniej 10 minut wypoczynku, w czasie którego zajmiemy się czymś innym, niż zadaniami.

Dodatkowo warto stosować następujące metody:

  • pisanie streszczeń – tworzenie notatek albo map myśli z przeczytanych właśnie artykułów, książek albo skryptów wymusza na nas koncentrowanie się na tekście. Dzięki temu więcej zapamiętamy z danego materiału,

  • trening uważności – w internecie można znaleźć wiele metod, ale my polecamy po prostu dobrze się przy tym bawić. Skup się na otoczeniu i postaram w ciągu minut zapamiętać jak najwięcej szczegółów, a następnie zamknij oczy i postaraj się dokładnie odtworzyć w głowie, to co przed chwilą widziałeś. Podobnych ćwiczeń znajdziesz więcej,

  • aplikacje – jest wiele aplikacji na telefon lub tablet, pozwalających ćwiczyć mózg, podobnie jak papierowe wydawania krzyżówek, sudoku albo zagadek logicznych. Regularne ich wykonywanie pozwala poprawić koncentrację.

Poprawienie koncentracji wymaga pewnego poświęcenia, ale daje duże efekty. Powyższe rady zalecają eksperci z Edun Korepetycje w Częstochowie – sprawdzili je na sobie, jak i na swoich uczniach.