Protetyka to dziedzina wiedzy z pogranicza techniki i medycyny, która zajmuje się uzupełnianiem ubytków narządowych, czynnościowych lub tkankowych przy pomocy protezy, czyli sztucznego materiału zastępczego.

Leczenie protetyczne to trwała, kosmetyczna odbudowa lub odtworzenie brakujących zębów. Postępujący wciąż rozwój stomatologii pozwala na dopasowanie odpowiedniej metody dla indywidualnego przypadku.

Nim jednak zostanie założona odpowiednia proteza – potrzebny jest także implant stomatologiczny– mały,  tytanowy wkręt, całkowicie bezpieczny dla organizmu. Protetyka oferuje wiele rodzajów protez stomatologicznych:

  1. Korony porcelanowe,
  2. Mosty porcelanowe,
  3. Protezy szkieletowe,
  4. Protezy akrylowe.

Korony porcelanowe nie tylko odbudowują, ale chronią także zęby przed próchnicą.

Mosty porcelanowe można stosować w przypadku, gdy przed i za ubytkiem jest jeszcze zdrowy stały ząb.

Protezy szkieletowe to metalowe klamry, na których montuje się protezę, czyli ruchome uzupełnienie. Jedne z nich mogą być nieco widoczne, inne nie.

Z kolei protezy akrylowe to takie – jak wskazuje nazwa – w  których zastosowano akryl.

Protetyka daje więc wiele możliwości i każdy, kto ma ubytki zębowe nienadające się do naprawy stomatologicznej znajdzie metodę najbardziej mu odpowiadającą.

Klinika stomatologiczna to miejsce, gdzie możemy zgłosić się z wszelkimi problemami stomatologicznymi poczynając od lakowania zębów, po wszelkie nadłamania i bóle. To stomatolog jako pierwszy ocenia i leczy, a czasem  kieruje do innego specjalisty np. protetyka lub ortodonty. W przypadku wad zgryzu niezbędna jest pomoc ortodonty. Ten specjalista zastosuje leczenie np. aparatem ortodontycznym. Dziś aparaty te stosowane są zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Aparat ortodontyczny, który można stosować w przypadku zębów mlecznych u dzieci w wieku od 8 do 12 lat – to aparat ruchomy. Pomaga on zmienić nachylenie zębów we właściwym kierunku, a jego skuteczność zależy m.in. od współpracy miedzy ortodontą, a małym pacjentem i jego rodzicami.

Aparaty stałe u dzieci zakłada się, gdy mają wszystkie zęby stałe. Dorośli niezależnie od wieku mogą nosić aparaty stałe, choć często założenie aparatu ortodontycznego poprzedza zabieg chirurgiczny lub interwencja protetyka czy lekarza- implantologa.