Żelazo jest bardzo ważny mikroelementem z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wchodzi w skład hemoglobiny, bierze udział w transporcie tlenu oraz stymuluje odporność. Poza tym znacznie redukuje uczucie zmęczenia, pomaga w walce odpowiedzialnymi za procesy starzenia się organizmu wolnymi rodnikami i warunkuje prawidłowy rozwój płodu.

Niedobór żelaza przyczyny

Przyczyny niedoboru żelaza bywają bardzo różne. Niektóre są wynikiem chorób m.in. pasożytniczego ataku tęgoryjca, choroby trzewnej, zapalenia jelit czy dwunastnicy. Inne z kolei są efektem nieprawidłowego odżywiania się. Zwykle za zbyt małą ilość żelaza w organizmie odpowiada nieodpowiednia dieta, która zawiera za mało składników bogatych w żelazo. Szczególnie narażenia na brak cennych mikroelementów w organizmie są weganie, wegetarianie oraz osoby przebywające na diecie redukcyjnej. Jednak sama dieta to za mało. Kluczem do sukcesu jest bowiem wchłanianie, które odbywa się w dwunastnicy oraz w jelicie cienkim. To właśnie tam żelazo łączy się z białkiem tworząc związek łatwo przyswajalny, a mianowicie ferrytynę. W momencie kiedy kosmki jelitowe są uszkodzone lub działają nieprawidłowo żelazo kiepsko się wchłania, a tym samym powstaje jego niedobór w organizmie. Kolejne czynniki upośledzające proces wchłaniania to zbyt mała liczba dobrych bakterii jelitowych oraz uszkodzona śluzówka.

Dlaczego w organizmie dochodzi do niedoboru żelaza?

Czasami okazuje się, że przyswajanie żelaza ograniczają inne pierwiastki  – cynk, a także sole wapnia, miedzi i fosforu. Kiepsko na przyswajanie żelaza wpływają również kawa, mocna herbata, błonnik, mleko oraz związki fitynowe znajdujące się przede wszystkim w przetworach zbożowych. Wszystkie te produkty w dużym stopniu utrudniają proces absorpcji żelaza. Aby więc nie balansować na granicy norm w tym zakresie warto na przykład ograniczyć ilość spożywanych cukrów, które również mogą zaburzyć wchłanianie żelaza. Sygnałem, który powinien zasygnalizować, że coś jest nie tak na ogół jest ciągłe  zmęczenie.