Na rozwój dziecka wpływa wiele momentów w życiu, a największe znaczenie ma różnego rodzaju edukacja. Zdaniem wielu psychologów oraz pedagogów ogromne znaczenie ma rozwój edukacji artystycznej dziecka, co wiąże się z polepszeniem twórczości i kreatywności malucha. Właśnie dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich materiałów i sprzętów do edukacji artystycznej.

Edukacja artystyczna dziecka: dlaczego jest taka ważna?

Większość dzieci bardzo lubi rysować, malować i tworzyć, jednak w okresie edukacji szkolnej pogarszają się zdolności twórcze oraz kreatywność. Zajęcia artystyczne wyzwalają nie tylko pozytywne emocje u dzieci, ale także pozwalają na wyrażenie samego siebie. Wśród innych korzyści związanych z edukacją artystyczną można wyróżnić:

  • polepszenie kreatywności i twórczości,
  • innowacyjne pomysły,
  • zdolności do kreowania, nowych pomysłów,
  • poszerzenie wiedzy z zakresu przydatnych w życiu wiadomości i informacji,
  • rozwój zdolności manualnych dziecka,
  • polepszenie zdolności do wyrażania emocji i własnych uczuć.

Edukacja artystyczna jest doskonałym sposobem na sprawienie, że dziecko będzie bardziej indywidualistyczne, to znaczy nie będzie podążało za utartymi schematami, tylko będzie tworzyć samodzielnie. Co więcej, edukacja artystyczna pozwala na wyłanianie się talentów u dzieci i to nie tylko artystycznych. Może się okazać, że maluch rysując znajdzie w sobie konkretne uzdolnienia, a nawet zdecyduje się na zawód w przyszłości (na przykład architekta, grafika, projektanta stron internetowych). Nauka gry na różnych instrumentach pozwala na odkrycie u dziecka wrażliwości, a także przeżycie pewnego rodzaju katharsis. Gra na instrumentach może także pomóc w ograniczeniu dziecięcej nadpobudliwości i nadmiernego rozkojarzenia.

Materiały i sprzęt do edukacji artystycznej dziecka

Materiały do rozwoju edukacji artystycznej dzieci powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku malucha. W sklepach można znaleźć materiały i sprzęty dostosowane do grupy wiekowej i zainteresowań konkretnego dziecka. Przykładowo w sklepie Moje Bambino rodzice mogą zakupić dla swoich maluchów akcesoria dekoracyjne, niezbędniki dla młodych plastyków i artystów, sprzęty do muzyki. Dziecko, które jest pełne pasji do rysowania lub malowania może otrzymać od rodziców wspaniały prezent urodzinowy, czyli zestaw plastyczny, składający się z kredek, farbek, pędzli, mazaków, papieru do rysowania. Z kolei maluch, który ma w sobie pokłady energii i chce ją spożytkować na grę na różnych instrumentach, może otrzymać ksylofon, cymbałki, gitarę, pianino albo klawesyn. Dziecko rozwijając swój słuch muzyczny może pomagać w rozwoju motoryki (małej i dużej), a także w poszerzaniu dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Nauka gry na instrumentach może także dodać maluchowi pewności siebie, a także nauczyć go cierpliwości i dobrego zapamiętywania. Nie należy zaniedbywać edukacji artystycznej dziecka, ponieważ jest to ważny element, który w znacznym stopniu wpływa na rozwój malucha i może pomóc w osiągnięciu sukcesu w przyszłości.