Coraz większa grupa ludzi robi zakupy przez internet. Nic dziwnego, bowiem kupowanie online uważa się za dużą oszczędność czasu, pieniędzy i bezcenną wygodę. Dlaczego? Kupując online oszczędzamy niesamowicie dużo czasu. Za pomocą internetu i internetowej wyszukiwarki w ciągu kilku sekund możemy wyszukać produkt, którego szukamy i to w lepszej cenie niż ta, którą proponują sklepy stacjonarne. I nie chodzi o to, że produkt zakupiony online będzie tym gorszego sortu, czy też produktem nieoryginalnym – stąd niska cena.

Chodzi o to, że sklepy internetowe mogą sobie pozwolić na zaproponowanie niższych cen docelowego produktu, ponieważ ponoszą niższe koszty związane z funkcjonowaniem sklepy takich jak wynajem lokalu, czy pensje pracowników. Wygoda? Oj tak! Nie wychodząc z domu w ciągu kilku minut kupujemy wszystko to, czego potrzebujemy – łącznie z żywnością. Kupowanie online ma jednak swoje ciemne strony i wady, o których my – kupujący – powinniśmy wiedzieć. Na co więc zwracać uwagę przy zamawianiu przez internet oraz na co musimy uważać, by nie paść ofiarą oszustwa?

Wraz z rozwojem sprzedaży internetowej, coraz to większym popytem rozwinęła się również „moda” na internetowe oszustwa. Jak dokonać zakupu, by mieć pewność, że nie stracimy pieniędzy?

Kupowanie online wiąże się zazwyczaj z płaceniem za produkt zanim go jeszcze w ogóle dostaniemy. Ta opcja jest w porządku, o ile sklep, w którym dokonujemy zakupu jest rzetelny i sprawdzony. Dobrą radą dla wszystkim kupujących jest to, aby kupować tylko i wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców z dobrymi opiniami na rynku. Nigdy ni kupujemy u świeżo założonych firm, które nie posiadają żadnych opinii. Gdzie sprawdzać opinie? W internecie – jest ich całe mnóstwo. Jeśli koniecznie chcemy dokonać zakupu u firmy, która nie posiada żadnych opinii, to dobrym rozwiązaniem będzie wybranie wysyłki za pobraniem. Dzięki temu za produkt zapłacimy dopiero u firmy przewozowej, tym samym unikając prawdopodobieństwa niedostarczenia przesyłki.

Kolejną kwestią jest dokładne i precyzyjne czytanie opisu produktu czy to na stronie sprzedawcy, czy to na aukcji. Bardzo często drobnym druczkiem są opisane wady, ślady użytkowania czy też inne informacje, które mogą mieć dla nas kluczowe znaczenie. Ostatnio dosyć głośno jest o tzw. „zamiennikach” , czyli produkt łudzący podobny do oryginalnego, zazwyczaj w dużo niższej cenie, ale wciąż nie jest to produkt w pełni oryginalny. Czasami w opisie jest również zawarta informacja dotycząca czasu oczekiwania na przesyłkę, który to może być dłuższy, niż tego oczekujemy. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, kiedy to produkt wysyłany jest z zagranicy. Zanim więc zakupimy dany produkt to upewnijmy się, że opis w pełni odzwierciedla nasze oczekiwania.

Przede wszystkim musimy znać swoje prawa, jako prawa konsumenta. Kwestie reklamacji i ewentualnych zwrotów – być może zdarzy się tak, że będziemy musieli skorzystać z przysługującego nam prawa.

Zakupy online są bardzo fajne i wygodne pod warunkiem, że wiemy, jak ich dokonywać.

Publikację przygotował zaufany sklep internetowy – gadżety turystyczne to nasza specjalność.