Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wyrzucamy do śmieci przedmioty na których moglibyśmy zarobić przysłowiowe „parę groszy”.

Ponadto segregowanie odpadów i rozdzielanie ich na poszczególne frakcje jest ważnym elementem proekologicznego stylu życia, który promowany jest jako najbardziej przyjazny dla środowiska. Segregując odpady oraz dostarczając je do odpowiednich miejsc ich utylizacji lub przetwarzania przyczyniamy się do zmniejszania ilości śmieci zalegających na składowiskach. A dodatkowo możemy na tym zarobić. 

Segregacja jest najważniejsza

Robiąc wiosenne porządki czy po prosty sprzątając w garażu często znajdujemy przedmioty, które nie są nam już potrzebne. Wśród tych rzeczy znaleźć możemy takie które nadają się już tylko na złom. Najwygodniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wziąć bezużyteczny przedmiot i wyrzucić go do kosza razem z innymi śmieciami. Jednak jest to zachowanie wysoce nieodpowiedzialne i wręcz szkodliwe dla środowiska. Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych przedmiotów jest ich odpowiednia segregacja. W przypadku odpadów metalowych warto rozważyć oddanie ich na skup złomu. Taki punkt znajduje się niemal w każdej miejscowości. Oddając złom na skup zostanie on zważony, a następnie otrzymamy za niego zapłatę ustaloną według cen zawartych w cenniku. Najwięcej zarobimy sprzedając metale kolorowe takie jak miedź, aluminium czy mosiądz. 

Nie tylko stal i metale kolorowe

Wbrew swojej nazwie skupy złomu nie są miejscami w których skupuje się tylko odpady metalowe. W większości z nich istnieje możliwość sprzedania także innych surowców wtórnych. Plastik, szkło czy papier to rodzaje odpadów, które powstają w masowych ilościach w każdym gospodarstwie domowym. Sprzedając je w skupie mamy pewność, że zostaną one wykorzystane w odpowiedni sposób. Ponadto zyskujemy poczucie, że nie przyczyniliśmy się do wzrostu odpadów zalegających na składowiskach. Żeby móc sprzedawać tego typu odpady w skupie złomu należy je odpowiednio przygotować. Wszelkiego rodzaju opakowania powinny być czyste i sprasowane. Z butelek należy odkręcić nakrętki oraz zerwać etykiety. Makulatura powinna być sucha. Przestrzegając tych zasad będziemy mogli sprzedać nasze odpady zarabiając przy tym drobne sumy pieniędzy.