Nieważne czy masz pełnoprawny ogród, małą działkę, taras czy balkon – w każdym z tych miejsc przydadzą się odpowiednie meble ogrodowe. Szeroki wybór materiałów i rodzajów mebli przeznaczonych do użytku na zewnątrz może wprowadzać jednak w zakłopotanie. Jakie meble wybrać i czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Niski budżet

Jeśli nie zależy nam żeby nasze meble ogrodowe wyglądały jak z katalogu, a jedyne czego pragniemy to żeby spełniały swoją funkcję niewielkim kosztem to możemy postawić na klasyczne, plastikowe krzesła i stół. Standardem jest kolor biały, ale on szybko żółknie i widać na nim każdy brud, lepiej więc postawić na ciemniejsze barwy. Innym niskobudżetowym rozwiązaniem są krzesłka i stóły, których podstawą są aluminiowe rurki. Takie meble przeważnie są składane i lekkie, więc jeśli poza ceną zależy nam na łatwym przenoszeniu sprzętów czy oszczędności miejsca w razie potrzeby sprawdzą się one doskonale.

relaks-w-ogrodzie

Jakość i wytrzymałość

Jeśli naszym głównym wyznacznikiem ma być jakoś mebli musimy spojrzeć na wyższą półkę cenową. Dobrym wyborem są zestawy eleganckich mebli metalowych, ale tych wykonanych z cięższych metali czy stopów, jak np. żeliwo. Metalowe konstrukcje przeważnie uzupełnione są innymi materiałami jak np. szkło czy drewno. Takie komplety meblowe z reguły są dobrze zabezpieczone przed wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych i łatwe w czyszczeniu. Nie są jednak tak mobilne jak lekkie aluminiowe czy plastikowe zestawy.

relaks-w-ogrodzie-_3

Tradycja i natura

Metalowe i plastikowe meble to nie nasza bajka? Jeśli skłaniamy się raczej ku naturalnym materiałom możemy rozważyć zakup drewnianych kompletów meblowych. Takie zestawy wymagają jednak szczególnej opieki i regularnej konserwacji, a w okresie jesienno – zimowym należy takie meble odpowiednio zabezpieczyć lub magazynować. Najtrwalsze ale i najdroższe będą meble z drewna egzotycznego. Porządne meble drewniane wykonywane są też z dębu, te mniej trwałe robi się z sosny czy świerku. Ciekawym rozwiązaniem, choć mniej eleganckim są meble wykonane z drewnianych palet.

Włókna roślinne

Bardzo popularne są meble z wikliny, rattanu czy bambusa. Takie zestawy ogrodowe wyglądają też najefektowniej, w połączeniu z miękkimi siedziskami i poduszkami są bardzo komfortowe i stanowią wspaniałą ozdobę tarasu czy ogrodu. Plusem jest też ich lekkość, podobnie jak w przypadku mebli plastikowych możemy je łatwo przesuwać i przenosić. Minusem jest ich wrażliwość na deszcz i duże nasłonecznienie – sprawdzą się najlepiej na zadaszonych tarasach. Poza sezonem letnim również należy takie meble przechowywać wewnątrz.

Tworzywa sztuczne

Kolejną kategorią mebli ogrodowych są te wykonane z tworzyw sztucznych. Nie mówimy tutaj o wspomnianych wcześniej najtańszych plastikowych zestawach, a tych wykonanych z materiałów imitujących te naturalne. Tworzywa takie jak technorattan imitujący naturalny rattan wyglądają więc nie tylko efektownie ale charakteryzują się też lepszą wytrzymałością na wilgoć i słońce niż włókna roślinne czy drewno.

Zobacz także: