Nie od dziś wiadomo, że celem każdego przedsiębiorcy jest dotarcie do jak największej liczby klientów. Często jednak bywa tak, że jeśli chce się trafić do każdego, nie trafia się tak naprawdę do nikogo, ponieważ wizerunek danej firmy jest po prostu nieokreślony. Warto zadbać więc o to, aby w naszym sklepie znalazły się produkty skierowane do mniejszej, ale bardzo konkretnej grupy potencjalnych klientów – to właśnie ona będzie najbardziej zainteresowana naszym asortymentem.

Określ swój target

Sprecyzowanie swojej grupy docelowej to bardzo istotny krok, jeśli chcemy sprzedać dany produkt. Co więcej, znając grupę potencjalnych klientów, możemy lepiej przystosować ten produkt lub nawet cały sklep do ich potrzeb. Nie ma szans na to, że trafimy do wszystkich, ponieważ żadna firma nie dysponuje ofertą uniwersalną, zaspokajającą potrzeby każdego klienta. Dlatego też warto przyjrzeć się dokładnie swojemu asortymentowi oraz przemyśleć, komu właściwie mógłby się on przydać.

Zdarza się tak, że oferowane przez nas produkty bardzo szczegółowo, już na starcie, definiują swoją grupę odbiorców. Przykładowo, posiadasz w swojej ofercie protezy – wiadomo więc, że jej klientami nie będą nastoletni chłopcy, a zatem oferta będzie skierowana do wąskiej, ale bardzo precyzyjnie określonej grupy konsumentów.

Wiedząc, jacy klienci są zainteresowani naszą ofertą, możemy skutecznie zaplanować kampanię reklamową, która – na dłuższą metę – może okazać się bardzo dochodowa. Co więcej, okazuje się, że wąski target może zapewnić zysk nawet o 300% większy niż w przypadku tradycyjnego targetu, w którym określa się, na przykład, jedynie płeć oraz region.

Zajmij niszę

Okazuje się, że to właśnie zajęcie niszy na rynku może zagwarantować nam sukces w biznesie. Grupa osób, do których kierujemy dany produkt będzie zatem nieduża, jednak – mając niewiele interesujących ją sklepów w danym zakresie do wyboru – może zainteresować się właśnie naszym.

Przykładowo, firma Karko oferuje ubrania dla kobiet w rozmiarze XL i większym, a tego rodzaju rozwiązań nie ma zbyt wiele na rynku. Podobnie wygląda to w przypadku sklepu z perukami czy sklepu z koszulami na zamówienie, których asortyment – rzecz jasna – trafi jedynie do określonej grupy potencjalnych odbiorców. Warto jednak pamiętać, że moda na sklepy specjalistyczne powróciła i nawet jeśli cena tego typu produktów będzie trochę wyższa niż w supermarkecie, klienci wybiorą je ze względu na jakość.

Poszukujesz odzieży damskiej w dużych rozmiarach? Karko to sklep, który sprosta Twoim wymaganiom.