Plac budowy to specyficzne miejsce. Musi być dobrze oznaczony, niezbędne jest również jego odpowiednie zabezpieczenie tak, by nie był on dostępny dla osób postronnych. To jednak nie wszystkie wymagania, jakie w zakresie BHP stawia przed pracodawcą ustawodawcą.

Branża budowlana rządzi się swoimi prawami. Wiele firm działających w tym sektorze próbuje oszczędzać. Zasadniczo oszczędności nie są niczym zły, chyba że dotyczą bezpieczeństwa pracowników. Wówczas zatrudnieni nie mogą czuć się bezpiecznie. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia odpowiednich środków ochrony osobistej i odzieży roboczej, a na placu budowy korzysta się z ciężkiego sprzętu.

Odzież robocza – konieczna niezależnie od wykonywanej pracy

Z odzieżą roboczą ma styczność wiele grup pracowników. Gdy mowa o pracownikach wykonujących pracę na placach budowy, należy wskazać, że odzież robocza to głównie specjalne kombinezony chroniące odzież własną zatrudnionych przez zabrudzeniami. Istotne są również kaski i buty. Odpowiednie ubranie jest szczególnie ważne w przypadku pracowników obsługujących sprzęt ciężki, np. ładowarki teleskopowe czy koparki.

Sprzęt? Najlepiej renomowanych producentów

Jest wiele firm produkujących np. koparki czy ładowarki teleskopowe, a Manitou jest jednym z przykładów. Ważne, by na plac budowy wjeżdżały wyłącznie sprawne maszyny. W innym przypadku wspomniana odzież robocza może nie wystarczyć, by pracownicy byli rzeczywiście bezpieczne. Pracodawca powinien zadbać, by wszystkie – nawet pochodzące od renomowanych marek, np. Manitou – ładowarki teleskopowe czy koparko-ładowarki wykorzystywane na co dzień na placu budowy przechodziły regularne przeglądy.

Wyznaczenie tras też jest ważne

Pracownicy budowlani najczęściej przemieszczają się w obrębie placu budowy. Nie można zapomnieć, że jest tam ciężki sprzęt, jak choćby ładowarki teleskopowe. By nie doszło do wypadku, niezwykle istotne jest wyznaczenie tras, po których będzie poruszał się sprzęt i osobnych dla pracowników. To jedna z głównych zasad, o której musi pamiętać pracodawca. W przeciwnym razie o wypadek wcale nie będzie trudno.

Trzeba opracować plan działania

Pracownicy zatrudnieni w danej firmie mogą wykonywać jedynie powierzone im czynności. Trudno przy tym przewidzieć wszystkie możliwe wypadki. Chwila nieuwagi może spowodować, że zdrowie lub życie pracownika będzie zagrożone. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by pracodawca odpowiednio wcześnie ustalił, w jaki sposób zatrudnieni mają postępować wówczas, gdy wystąpi zagrożenie. Opracowanie takiego postępowania powinno wyeliminować sytuacje, w której zatrudnienie nie będą wiedzieli, co mają robić.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.zeppelinpl.com/manitou