zha_pm_bestie-krolowej-gryf-the-queens-beasts-2018-the-griffin-2018-rok-1-uncja-platyny-1853_2Metale szlachetne stają się coraz chętniej wybieraną formą lokowania kapitału. Choć ceny wahają się w różnych granicach, do wyboru są metale różniące się swoimi możliwościami inwestycyjnymi, a i szeroka oferta produktów wymaga pewnej wiedzy przed dokonaniem zakupu, to jednak wciąż metale szlachetne plasują się na pozycji jednej z najbezpieczniejszych form inwestycji.

Gdy w grę wchodzi zakup złota, dobrze jest stawiać na monety od 1 uncji bądź sztabki. Srebro sprawdza się, gdy nabywamy monety o wadze od 1 uncji. Takie monety lokacyjne są najbardziej rozpoznawalne, łatwe do zbycia, stanowią najmniejszy problem, gdy trzeba sprawdzić ich autentyczność, a do tego charakteryzują się mniejszą marżą, niż w przypadku produktów o niższych gramaturach. Jeśli mają to być monety, który w przyszłości przyniosą zyski, powinny być monetami bulionowymi. Okazy typowo kolekcjonerskie, nakłady o ograniczonej emisji sprawdzają się w roli nabytków typowo kolekcjonerskich i zadowalają inwestorów, którzy niekoniecznie oczekują późniejszej odsprzedaży z dużym zyskiem. Ponadto limitowane edycje to znacznie wyższe ceny i konieczność posiadania naprawdę szerokiej wiedzy, by również kolekcja nie stała się zwykłym bublem.

Ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku i liczą na możliwie bezpieczną lokatę kapitału bądź jeszcze nie zdecydowali, w jaki sposób chcą budować swój portfel inwestycyjny, powinni stawiać na najpopularniejsze okazy, niestanowiące problemu w momencie chęci odsprzedaży. Mowa między innymi o okazach, takich jak Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł czy Australijski Kangur – dla monet złotych oraz srebrnych, a dla tych ostatnich także Filharmoniku Wiedeńskim.

W przypadku poszukiwania monet inwestycyjnych srebrnych oraz złotych, trzeba również wiedzieć, w jaki sposób sprawdzać ceny. Liczy się bowiem tak zwana cena SPOT, będąca ceną surowca. Różni się ona od ceny np. 1 uncji monety (SPOT jest wyższa), ponieważ zawierają się w niej koszty wybicia monety oraz transportu, a także marże producenta i dilera. Różnica ta jednak nie powinna przekraczać 7%. Dla ostatecznego wyboru i zakupu metalu szlachetnego, nabycie wiedzy w tej kwestii bądź poradzenie się fachowca, ma zatem ogromne znaczenie, bo decyduje o tym, jak wartościowy będzie tak naprawdę portfel każdego inwestora. Na poradę można liczyć również kupując przez internet w sklepie https://www.metalelokacyjne.pl/