Logo_OPZG

Szczepienia przeciw grypie chronią pokolenia

Informacja prasowa
6 października 2015 r.

Jedną z groźniejszych chorób, która dotyka małe dzieci, a także osoby starsze jest grypa. Przenoszona drogą kropelkową rozprzestrzenia się niezwykle łatwo. Często źle zdiagnozowana z powodu niecharakterystycznych objawów, prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. Ustrzec się przed nimi pomagają szczepienia przeciw grypie, które aż w 84% redukują występowanie innych objawów grypopodobnych u dzieci, a także o 67% zmniejszają ryzyko zgonu wśród osób starszych.
Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, która dotyka ludzi w każdym wieku. Jednak na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze, zaliczane do tzw. grup ryzyka powikłań pogrypowych. Ponadto, gdy pacjentom towarzyszy jeszcze jeden, inny czynnik ryzyka np. choroba przewlekła, ryzyko powikłań oraz zagrożenie śmiercią staje się aż 202 razy większe! Statystyki podają, że aż 80% zgonów spowodowanych ostrą infekcją oraz jej następstwami dotyczy osób powyżej 60 roku życia. Okazuje się też, że hospitalizacji wymagają równie często niemowlęta jak i osoby w podeszłym wieku. Wirus grypy jest przyczyną m.in. zapalenia płuc czy bakteryjnego zapalenia ucha środkowego u dzieci, które często traktowane jest jako niezwiązany z infekcją problem zdrowotny.
„Najbardziej narażone na zachorowanie na grypę są dzieci. Ich układ odpornościowy jest jeszcze słabo rozwinięty, dlatego objawy mogą być znacznie poważniejsze niż u osób dorosłych. Grypa rozprzestrzenia się poprzez wirusy przenoszone wraz z wydychanym powietrzem, więc przebywające w szkole czy przedszkolu dzieci, zarażają się od siebie wzajemnie. Wystarczy jedno kichnięcie. A stąd już prosta droga do zarażenia wszystkich domowników, rodzeństwa, rodziców czy dziadków. Dlatego też warto zadbać o zdrowie dziecka, jak i całej rodziny, i poddać się szczepieniom ochronnym” – powiedział dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą całkowicie ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg. Szansę na to dają szczepienia przeciw grypie. Metodę tę popularyzują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy starają się uświadamiać społeczeństwo w zakresie powikłań pogrypowych oraz zwrócić uwagę na korzyści wynikające ze szczepień ochronnych. Szczepienia bowiem są nie tylko bezpieczne dla wszystkich grup wiekowych, ale wykazują również skuteczność aż w 50-80%. Chronią również przed rozprzestrzenianiem się wirusa grypy, ograniczając ryzyko zachorowania osoby zaszczepionej. Jednocześnie chronią wszystkich, którzy przebywają w jej najbliższym otoczeniu. Sposób ten sprawdza się szczególnie w odniesieniu do niemowląt poniżej 6 miesiąca życia, które nie mogą być poddane iniekcjom.
———————————–
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Wlaś, katarzyna.wlas@procontent.pl, 604 774 138

Poprzedni

Ruszyła trzecia edycja akcji Steps ahead of Gaucher

Następny

Do lekarza bez kolejki?

1 Comment

  1. Niebywale fascynujący felieton i pięknie wprowadzony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén