Większość osób uważa, że pielęgnacja trawnika latem polega jedynie na koszeniu trawy jej podlewaniu. Gorące, suche dni sprawiają jednak, że murawa w tym okresie potrzebuje znacznie więcej troski. Jak dbać o trawnik w sezonie wakacyjnym? Jak właściwie kosić i podlewać murawę, aby była ona piękna oraz zdrowa cały czas? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji trawnika.

Lato to okres, w którym trawnik najszybciej rośnie. Aby mógł on się prawidłowo rozwijać, potrzebuje więc odpowiedniej ilości składników odżywczych i minerałów, a także dobrze przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki specjalistom ZIEMOVIT sprawdzisz, na czym polega letnia pielęgnacja trawy.

Podlewanie trawnika – jak powinno się nawadniać murawę?

Częstotliwość podlewania trawnika zależy w dużej mierze od temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli więc przez długi czas nie pada deszcz i świeci mocne słońce, powinieneś trawę podlewać codziennie. Dzięki temu źdźbła trawy będą mogły regularnie pobierać wodę niezbędną do prawidłowego wzrostu oraz przeprowadzania wszystkich procesów.

Jak należy podlewać trawnik? Pamiętaj o dwóch najważniejszych zasadach.

  1. Trawę podlewaj zawsze ranem lub późnym wieczorem – unikaj podlewania murawy w godzinach od 9 do 19, ponieważ możesz poparzyć źdźbła.
  2. Trawę podlewaj strumieniem rozproszonym – unikaj mocnych, jednolitych strumieni, które mogą zostawić na murawie kałuże, czyli miejsca idealne do rozwoju bakterii i grzybów.

Na dużych działkach można zamontować automatyczne zraszacze. Warto jednak kontrolować czas ich uruchamiania, tak aby nie zaczęły podlewać ogrodu w południe.

Koszenie trawnika – jak powinno się kosić murawę?

Ze względu na szybki wzrost źdźbeł latem, trawę należy kosić raz na dwa tygodnie. Warto pamiętać, że zabieg ten ma na celu nie tylko poprawę estetyki ogrodu, lecz także pozwala uniknąć zakwitnięciu trawy, hamującego wzrost murawy. Koszenie pozwala również zmniejszyć liczbę chwastów na działce.

Jak prawidłowo kosić trawę? W tej sytuacji również warto pamiętać o dwóch najważniejszych kwestiach.

  1. Trawę przycinaj zawsze ostrą kosiarką – tępe ostrza mogą osłabić źdźbła i zahamować ich wzrost.
  2. Trawę koś z rana lub wieczorem – przycięta trawa jest osłabiona, więc pod wpływem słońca może uschnąć.

Nawożenie trawnika – jak nawozić murawę latem?

Nawóz powinno się rozsypywać na murawie przynajmniej dwa razy w trakcie sezonu letniego. W odżywkach do trawy są zawarte substancje, dzięki którym źdźbła rosną prawidłowo, prosto, a także mają większą odporność na choroby i warunki pogodowe – słońce czy intensywny deszcz lub burze.

Do odżywienia murawy możesz zastosować nawóz granulowany do trawników marki ZIEMOVIT. Jak należy go używać? Zwróć uwagę na dwie kwestie.

  1. Nawóz rozsypuj równo po całym trawniku – w innym wypadku trawa może zacząć nierównomiernie rosnąć i będzie miała inne wybarwienie w różnych miejscach.
  2. Nawóz rozsypuj po koszeniu – dzięki temu granulat nie będzie przeszkadzał Ci w trakcie przycinania trawy, a dodatkowo nie zostanie on zniszczony przez kosiarkę.

Uzupełniania braków na trawniku – jak wypełnić luki w murawie?

Niekiedy w wyniku bardzo suchej pogody na trawie mogą pojawić się suche lub nawet puste miejsca pozbawione trawy. Te nieestetyczne luki można jednak w łatwy sposób wypełnić. Wystarczy, że zastosujesz regenerator trawnika ZIEMOVIT, dzięki któremu nowa trawa zacznie rosnąć już w ciągu kilku dni.

Co zrobić przed użyciem regeneratora? Zwróć uwagę na dwie rzeczy.

  1. Podlej intensywnie przesuszoną ziemię – najlepiej zrobić to ok. 24 godziny wcześniej.
  2. Usuń resztki starej trawy i inne zanieczyszczenia – które mogłyby zahamować wzrost murawy.

Regularne podlewanie i koszenie, a także nawożenie oraz uzupełnianie braków na trawników – wykonywanie tych czterech podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwoli Ci cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem nie tylko w sezonie letnim, lecz także przez cały rok. Jeśli jesteś ciekawy, jak można dbać o inne rośliny w ogrodzie, wejdź na stronę ZIEMOVIT. Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek dotyczących sadzenia, przycinania i pielęgnacji okazów, a także najlepsze podłoża, nawozy oraz środki ochrony roślin.