Zastanawiasz się, czym różni się pranie chemiczne do zwykłego? Dlaczego niektóre tkaniny nie nadają się do zwykłego prania?

Pranie chemiczne to po prostu czyszczenie na sucho. Zamiast wody używa się innego środka. Na rynek wchodzą coraz to nowe produkty, detergenty przeznaczone specjalnie do prania chemicznego. Nowocześniejsze produkty delikatniej obchodzą się z tkaniną, nie przyczyniają się do dużego zanieczyszczania środowiska i przede wszystkim nie pozostawiają nieprzyjemnego chemicznego zapachu. Co ciekawe, właściwie wszystkie tkaniny nadają się do prania w wodzie. Dlaczego więc nie można prać płaszczy, kurtek, niektórych żakietów?

Cztery czynniki

Pranie to nie tylko woda. W czasie całego procesu ważna jest też temperatura, czas, rodzaj użytego środka czyszczącego i mechanika. Aby z tkaniną nie stało się nic złego, wszystkie te czynniki muszą być utrzymane w równowadze. To z kolei może być bardzo trudne, dlatego też łatwo zniszczyć płaszcz, kurtkę itp. Bądź też przyczynić się do jej deformacji czy powstania nieestetycznych plam i przebarwień. W pralniach chemicznych, np. pralniaok.pl pracownicy, znający się na rzeczy, wiedzą, do jakich tkanin używać, jakich detergentów (te, jak wiadomo są inne niż w pralniach wodnych), tak, aby nie zniszczyć garderoby. Dlatego w przypadku płaszczy, żakietów, marynarek itp. lepiej jest powierzyć pranie profesjonalnej firmie.

Kiedy oddajesz swoją odzież do pralni…

… pamiętaj o kilku zasadach. Z pewnością usprawnią i ułatwią pracę pracownikom w pralni, a Tobie przyspiesza czas odczekiwania na gotową odzież. Im szybciej zaniesiesz ubrudzoną odzież do pralni, tym lepiej, Nie czekaj aż plamy zaschną lub porobią się zacieki. Przez to może okazać się, że plamy są wręcz niemożliwe do usunięcia, a ubrudzonej rzeczy nie da się już uratować. Po przyjściu do pralni, powiedz pracownikowi, w jaki sposób dana plama powstała. Kiedy i czym dokładnie została ubrudzona odzież. Być może to pozwoli pracownikowi na szybsze poznanie sprawy, ułatwi jego pracę i w konsekwencji oszczędzi czas na eksperymentowaniu z tkaniną. Najważniejsza rzecz to: pamiętaj, że plam nie wolno zaprasowywać. Przez to możemy osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego, bowiem prasowanie jeszcze bardzie utrwala plamy. Poza tym nawet, jeśli uważasz, że z Twojego kostiumu odświeżenia wymaga tylko żakiet – oddaj do czyszczenia cały komplet. Dzięki temu zarówno spódnica jak i żakiet zachowają identyczny odcień.