Myśląc o nałogach, większość ludzi wskaże takie uzależnienia jak to od alkoholu, od papierosów lub narkotyków. Stereotypowo uzależnieni są ci, którzy nie mogą prawidłowo funkcjonować ze względu na brak określonej substancji. Niestety, rodzajów nałogów jest o wiele więcej.

Muszę zachowywać się tak i koniec!

Uzależnienie behawioralne to zespół specyficznych objawów ujawniających się u chorej osoby, która źle się czuje, jeżeli nie wykona określonych czynności. Nałóg ten opiera się na przeświadczeniu, że tylko konkretne działania są w stanie wywołać poczucie spokoju i ulgi. Chory dzięki pewnym czynnościom jest w stanie w sztuczny sposób wywołać określone emocje, takie jak przyjemność, ulgę, euforię lub satysfakcję. Podobnie jak przy zaburzeniach odżywiania lub nałogu alkoholowym stan przed uzyskaniem zaspokojenia nazywa się „głodem”. Pacjenci czują się niepewnie, są agresywni i niespokojni, jeśli nie mogą wykonać tego, o czym nieustannie myślą.

Brak wykonania czynności sprawia, że u chorych pojawiają się objawy analogiczne do objawów odstawienia. Mowa tu m.in. o bezsenności, nadmiernej potliwości, drżeniu rąk, bólu głowy. Pojawiają się także poczucie winy, zawstydzenie, brak motywacji, zniechęcenie.

Uzależnienia behawioralne – konkretne przykłady

Do uzależnień behawioralnych zalicza się np. kompulsywne objadanie się. Chory wmawia sobie, że tylko za pomocą jedzenia jest w stanie sprawić sobie przyjemność lub uspokoić się. Uzależniony myśli o jedzeniu nieustannie. Gdy tylko wróci z pracy lub szkoły, od razu sięga po posiłek. Napad żarłoczności kończy się zwykle ogromnym poczuciem winy. Czasami uzależniony może próbować wymiotować lub w inny sposób zrekompensować sobie dostarczenie do organizmu ogromnej ilości kalorii (dlatego kompulsywne objadanie się jest mocno spokrewnione z bulimią). Do innych uzależnień behawioralnych można zaliczyć m.in.: uzależnienie od internetu, od telefonu, od hazardu, od pornografii, od ćwiczeń fizycznych, od zakupów itd.

Jak leczyć takie uzależnienia?

Uzależnienia behawioralne należy leczyć za pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Ośrodkiem zajmującym się pacjentami z nałogami tego rodzaju jest m.in. Droga Powrotna. Kompleksowa terapia, połączona z regeneracją fizyczną oraz spotkaniami w grupie przynosi bardzo dobre efekty. Chorzy muszą nauczyć się zaspokajać swoje potrzeby emocjonalne w inny, zdrowy sposób. Ważne, by pacjent zrozumiał, że konkretne czynności tak naprawdę nie przynoszą ulgi – to złudzenie, przez które świat wygląda na inny niż jest w rzeczywistości.

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem z leczeniem uzależnień we Wrocławiu drogapowrotna.pl.