Wszystko o uzależnieniu od gier.

Na rynku można zauważyć gry dla dziewczyn i dla chłopaków. Gry mogą być też podzielone według tematyki (choćby na gry sportowe, przygodowe i pozostałe rodzaje). Niemniej jednak podział gier nie będzie tym, czemu zostanie poświęcony ten tekst. Tekst zostanie poświęcony czemuś, co jest znaczenie bardziej istotne, czyli tematyce uzależnienia.

Uzależnienie od gier, czyli wszystko zaczyna się zupełnie niewinnie

Co można powiedzieć na temat uzależnienia od gier? Każde uzależnienie zaczyna się niewinne. Pojawia się fascynacja, której efektem jest gra. Co ważne, uzależnienie to temat, o którym się raczej nie pomyśli. Ja i uzależnienie? Uzależnienie może dotyczyć kogoś z telewizji, ale nie mnie! Prawda jest jednak taka, że uzależnienie może dotyczyć wszystkich, którzy nie umieją jasno wskazać pewnej granicy. Nie można grać w gry tyle, ile się chce. Trzeba wiedzieć, w którym momencie należy przerwać grę.

Gry mają wyraźny wpływ na rzeczywistość

To, że uzależnienie zaczyna się bardzo niewinnie, nie oznacza tego, że ten stan jest wieczny. W pewnym momencie dochodzi do tego, że gry komputerowe zaczynają wkraczać w codzienność. Jak może to się objawiać? Możliwości są różne, można wymienić chociażby brak czasu na jedzenie czy higienę osobistą.

Nie trzeba dodawać, że z upływem czasu jest jeszcze gorzej, aż w końcu nie ma żadnej wątpliwości co do utraty kontroli (choć nie od razu dotyczy to opinii osoby chorej). Osoba chora wciąż potrzebuje czasu, aby mieć pewność co do swojego stanu.

Rola rodziców

Kto gra w gry? Najczęściej zapewne osoby niepełnoletnie, także uzależnienie to temat, w przypadku którego bardzo ważna jest rola rodziców. W końcu rodzice muszą być swego rodzaju strażakami i oczywiście dotyczy to nie tylko gier komputerowych (rodzice muszą być odpowiedzialni za pociechy).

Być może pojawiło się pytanie, czy jest sposób, dzięki któremu można sprawdzić, czy moje dziecko jest uzależnione? Wydaje się, że kluczowe znaczenie mają reakcje związane z końcem gry. Jeżeli dziecko jest uzależnione, trzeba liczyć się z agresją.

Porażka, która nie musi oznaczać końca

Uzależnienie dziecka to jest zawsze coś okropnego zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Prawdziwa porażka. Niemniej w żadnym wypadku nie wolno się załamywać, uzależnienie nie jest równoznaczne z wykluczeniem ze społeczeństwa (choć tak się może wydawać). Życie może przebiegać normalnie, ale potrzeba dużo pracy, zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku różnego rodzaju leczenia wsparcie ma naprawdę sporą wartość.