images-13Mimo, że w diecie redukcyjnej raczej unikamy węglowodanów, są one ważnym źródłem energii i powinniśmy je uwzględniać w naszej codziennej diecie. Dzięki ni mamy energię do działania i siłę do treningów. Węglowodany dzielimy na proste i złożone, te które szybciej się wchłaniają i te które wchłaniają się znacznie wolniej.

Dieta jako klucz do sukcesu

Jak wiadomo do uprawiania kulturystyki niezbędna jest odpowiednia dieta. Aby taką stosować możemy udać się do dietetyka, który w profesjonalny sposób nam ją ułoży, jednak będzie to trochę kosztować. Łatwiej jest poszukać jakiś wskazówek w Internecie i samemu próbować stworzyć sobie jadłospis. Oczywiście pamiętając o najważniejszych składnikach odżywczych.

Węglowodany – niezbędny składnik

Jednym z takich składników są węglowodany. Jednak uprawiając kulturystykę należy pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością. Jeśli tego dopilnujemy niemalże możemy być pewni, że osiągniemy idealną sylwetkę.

Rodzaje węglowodanów

Wyróżniamy dwa rodzaje węglowodanów: proste oraz złożone. Czym one się od siebie różnią? Węglowodany proste to przede wszystkim cukier, który zawarty jest w większości naszych posiłków. Do tego grona zalicza się też fruktozę, czyli cukier, który nadaje słodki smak owocom. Węglowodany złożone to: makaron żytni, ryż, ziemniaki oraz wszelkiego rodzaju produkty pełnoziarniste. Ponadto mogą być to także płatki owsiane, jednak zdecydowanie bardziej zaleca się spożywanie płatków błyskawicznych; nie koniecznie są one zdrowsze, ale przede wszystkim można zaoszczędzić czas, np. przy przygotowywaniu posiłku. Trzeba wiedzieć o tym, że nie zawsze możemy spożywać każdy rodzaj węglowodanów.

Kiedy je najlepiej spożywać?

Węglowodany proste zaleca się stosować zaraz po przebudzeniu, najlepiej wraz z pierwszym posiłkiem. Organizm, wtedy potrzebuje dużego zastrzyku energii. Ważne jest to, aby nie spożywać ich w zbyt dużych ilościach w późniejszych porach dnia, ponieważ znacznie podnosi to poziom cukru we krwi. Czy węglowodany są niezbędne w diecie sportowca? Tak, ponieważ są one składnikiem energetycznym. Więc jedząc je dostarczamy do organizmu energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Nie można, jednak przyjmować ich w nadmiarze, bo i tak nie pomoże to w zwiększeniu siły. Ich nadmiar w organizmie prowadzić będzie do gromadzenia się tłuszczu. Warto wiedzieć, że niektóre z diet mogą być ubogie w węglowodany i wcale nie przeszkodzi to w osiągnięciu założonego sobie celu. Warto zaopatrzyć się w odżywki węglowodanowo-białkowe, które pozwolą nam cieszyć się energią i ładną sylwetką.