Sezony zmieniają się cztery razy do roku, a więc za każdym razem zadajemy się pytaniem, czy warto przygotować nasze wnętrza do kolejnej zmiany. Owszem, lekkie metamorfozy i odświeżenia wnętrza są wskazane.

Lekkość, zmiana akcentów i kolorystyki pozytywnie wpływa na to, w jaki sposób odbieramy przestrzeń oraz jak się w niej czujemy. W tym wszystkim dużą rolę odgrywają kolory. Nie tak dawno była wiosna, a więc wiosenne kolory zapełniły miliony wnętrz na całym świecie. Teraz za oknem lato, a my zastanawiamy się, czy kolory ostatnich trzech miesięcy pozostają aktualne.

Wiosenne kolory latem

Wiosna to jasne odcienie oraz pastele. Lekka i miękka wiosna w tym roku wprowadziła do naszych wnętrz pudrowy róż, miętową zieleń, szałwię, błękit, beż i wiele innych pięknych kolorów. Wbrew pozorom taka wiosenna kolorystyka jest uniwersalna i doskonale nadaje się na każdy sezon, w tym na lato.

Letnie palety kolorów

Za wiele się nie zmienia. Mimo że w gorące lato pragniemy jaskrawych odcieni i mocnych kolorów – nie zawsze możemy pozwolić je w swoich wnętrzach. Pytanie dlaczego? Głównym powodem, dla którego nie warto używać jaskrawych barw w przestrzeniach mieszkalnych to ich drażniący charakter. Mocne akcenty kolorystyczne są intensywne i bardzo przykuwają uwagę. W taki sposób te kolory mogą nas rozpraszać i wprowadzać w zły humor.

Odświeżenie wnętrza, czyli jego sezonowa metamorfoza to nie jest gruntowny remont, a więc warto poszukać dostępnych środków, które pozwolą nam stworzyć jeszcze lepszy klimat we wnętrzu. Ze wszystkich możliwych dekoracji oraz elementów aranżacyjnych, tekstylia są najbardziej dostępne oraz nie wymagają dużych inwestycji. Dodatkowym atutem dekorowanie wnętrz za pomocą tekstyliów jest możliwość ciągłej wymiany – zawsze możemy zmienić paletę kolorystyczną wnętrza i dostosować ją do naszego aktualnego nastroju. Doskonałym uzupełnieniem mogą być dekoracje ścienne w postaci obrazów, plakatów lub innych kompozycji. Najważniejsza zasada to umiar – nie wolno przesadzić i stworzyć zbyt intensywne przeciążenie dodatkami.

Właśnie dlatego aktualność lekkich kolorów wiosny nie zmienia się również i dla innych sezonów. Jeśli pragniesz bardziej wyrazistego koloru w swoim mieszkaniu – postaw na dodatki. Kilka mocnych kolorów w postaci dekoracji lub tekstyliów mogą uzupełnić przestrzeń, a gdy poczujesz, że zaczynają Ci się nudzić, możesz łatwo je wymienić lub zabrać z widoku.