Już od czasów I wojny światowej do działań wojennych, były stosowane bezzałogowe systemy powietrzne, nazywane z języka angielskiego UAS – Unmanned Aerial System. Dały one podstawę do stworzenia tzw. dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych. Jak są one obecnie wykorzystywane i jakie możliwości stwarzają dla swoich właścicieli i operatorów?

Czym są drony?

Nazwa dron wykorzystywana jest w języku potocznym dla określenia bezzałogowych statków powietrznych, które do lotów nie wymagają obecności załogi na pokładzie i nie dają nawet możliwości zabierania kogokolwiek na pokład. Są pilotowane zdalnie lub mogą wykonywać loty autonomicznie, według zdefiniowanych zwykle wcześniej tras. Można je dodatkowo wyposażyć w osprzęt bojowy czy obserwacyjny, chociażby w postaci głowic optoelektronicznych.

Mianem dronu nazywa się nie tylko bezzałogową, zdalnie sterowaną maszynę latającą, ale również pocisk kierowany na założony cel w ten sam sposób. Dron może mieć dowolną wielkość, kształt i liczbę silników. Występują modele kształtem zbliżone do normalnego samolotu, ale dużo mniejsze, jak i maszyny o czterech silnikach i kształcie helikoptera.

Wykorzystywanie dronów w praktyce

W dzisiejszych czasach drony przestały być wyłącznie wyposażeniem wojskowym, a stały się powszechnie stosowaną maszyną latającą, która może doskonale spełniać ważne funkcje w fotografii i wideofilmowaniu. Taką rolę odgrywają drony w firmie UavWay, której oferta dostępna jest na stronie http://www.uavway.eu.  Stosunkowo niedawno cywilni użytkownicy zainteresowali się możliwością wykorzystywania tych rozwiązań do ich prywatnych i firmowych celów.

Za pomocą dronów można nagrywać filmy i robić zdjęcia z dużej wysokości, z lotu ptaka. Przydaje się to w wykonywaniu panoram okolicy. W szczególności drony przydają się biurom nieruchomości, deweloperom czy budowlańcom do oceny postępu prac na rozległym terenie. Kiedy buduje się duże osiedle mieszkalne, aquapark czy obiekt handlowy o dużej powierzchni, obserwowanie postępu prac budowlanych z poziomu ziemi jest trudne. Natomiast z wysoka staje się bardzo proste. Wykonując np. co miesiąc zdjęcia dronem i zestawiając je ze sobą, uzyskamy pełen obraz poszczególnych etapów budowy.

Drony zastosowane są przy przygotowywaniu filmów reklamowych i innych materiałów promocyjnych. Można je wykorzystywać przy filmowaniu wesel i ślubów, zwłaszcza przy dużej liczbie gości oraz rozległym terenie, gdzie odbywa się przyjęcie weselne.