diody-prostowniczeGłównym zadaniem czy zastosowaniem diody prostowniczej jest prostowanie prądu przemiennego, czyli zamiana prądu zmiennego o niskiej częstotliwości na prąd stały. Najpopularniejszym zastosowaniem diody prostowniczej jest prostowanie napięcia o częstotliwości sieciowej, czyli w Polsce 50 Hz. Główną jej cechą jest możliwość przewodzenia prądu o dużym natężeniu. Jednak zaczynają przewodzić dopiero po przekroczeniu pewnej wartości napięcia w kierunku przewodzenia.

Podstawowe parametry dla diod prostowniczych to:
– maksymalna temperatura złącza,
– maksymalne napięcie wsteczne (pojawiające się przy określonym napięciu w kierunku zaporowym),
– maksymalny prąd przewodzenia (określany przy konkretnym prądzie przewodzenia),
– czas ustalania się prądu wstecznego i pojemność (występująca przy określonym napięciu przewodzenia).

Budowa diody prostowniczej dla znawców tematu nie jest pewnie niczym skomplikowanym, zwłaszcza że urządzenie to jest małych rozmiarów. Diody prostownicze wytwarzane są głównie z krzemu (tak zwane krzemowe), dla których wartość przewodzenia, to około 0,7 V, natomiast dla kolejnego rodzaju diod, jakim są diody germanowe, wartość, w której zaczynają przewodzić, to około 0,3 V.

Diody prostownicze, ze względu na to, że zazwyczaj przewodzą duże napięcia prądu i wytwarzają duże ilości ciepła, często dodatkowo wyposażone są w radiatory, metalowe obudowy, czy nawet aktywne układy chłodzenia.

Diody prostownicze najczęściej działają w towarzystwie innych urządzeń elektronicznych takich jak kondensatory, które gromadzoną energię w czasie pracy diody i oddają, kiedy dioda nie pracuje (dioda nie wytwarza prądu o stałym napięciu). Najczęstszym wykorzystaniem diod jest ich montaż w układach prostowniczych wszelkich urządzeń zasilających, przekształcających prąd zmienny w jednokierunkowy prąd pulsujący. W takich układach diody prostownicze spełniają funkcję zaworu jednokierunkowego, gdzie wykorzystuje się właściwość polegającą na różnicy zdolności przewodzenia prądu w kierunku wstecznym i w kierunku przewodzenia. Idealnym miejscem na zakup diod prostowniczych jest hurtownia Micros (www.micros.com.pl), która w swoim asortymencie posiada szeroki wybór tych urządzeń.