Pompy spożywcze to bardzo rozległe pojęcie. Znajdują one bowiem zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu, w której produkowana jest żywność, chemia kosmetyczna i gospodarcza, a charakteryzuje je wykonanie higieniczne.

Oznacza to, że wszystkie elementy, z których składa się dana pompa są dopuszczone do kontaktu z żywnością gotową i półproduktami użytymi w procesie produkcji, posiadają też odpowiednie certyfikaty (na przykład: FDA albo PZH).

Zalety pomp spożywczych 

Przede wszystkim, pompy spożywcze są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wiąże się to, że pracują one przy produkcji żywności lub innych artykułów, które muszą być wytwarzane w warunkach higienicznych. Zazwyczaj pompy wykonane są z materiałów nierdzewnych. Dobre pompy odznaczają się wysoką wydajnością, która jest możliwa do osiągnięcia dzięki dużej przekładni dającej zadowalające parametry pracy pomp, takie jak sprawność i szybkość. Posiadają proste w obsłudze przyłącza, które umożliwiają szybkie połączenie z instalacją.

Pompy śrubowe – zastosowanie

Jednym z często wykorzystywanych rodzajem pomp są pompy śrubowe, które działają za pomocą śrub i transportują towar wzdłuż osi ślimakowej śruby. Ich zaleta jest bardzo szybko obracający się wirnik łopatkowy. Pompy śrubowe stosuje się ze względu na możliwość zapewnienia wysokich przepływów nawet lepkich cieczy. Dlatego wykorzystywane są do transportu na przykład paliw, olejów lub alkoholi. Dodatkowo pompy śrubowe, w odróżnieniu od innych pomp, nie generują pienienia, ponieważ transportowany płyn porusza się osiowo, bez jakichkolwiek turbulencji. Bardzo często zatem znajdują swoje zastosowanie w przemieszczaniu wody: wody burzowej, pompowania ścieków i odprowadzania ścieków. Pompy śrubowe wykorzystywane są także w instalacjach nadmorskich i morskich. Do takiego użytku stosuje się pompy trój-wrzecionowe, które idealnie nadają się do transportu i pompowania bardzo lepkich cieczy o wysokim ciśnieniu.

Niestety, złożoność konstrukcji pomp śrubowych wymaga, częstszej niż w przypadku innych pomp, konserwacji co wiąże się również z mniejszą trwałością. Jednak przy niektórych konkretnych zastosowaniach mimo to, korzystnie i opłacalnie jest użyć właśnie tego rodzaju pompy.