Rynek księgarski rozkwita, chociaż mało kto w to wierzył. Zawdzięczamy to przede wszystkim internetowi. Sprawny marketing oraz możliwość swobodnego przeglądania ofert księgarni okazały się na tyle zachęcające, że z roku na rok przybywa czytelników. Oczywiście polski rynek czytelniczy nie jest zachwycający, ale można mieć nadzieję, że dzięki nowym możliwościom sprzedaży coraz więcej Polaków zacznie sięgać po książki.

Księgarnia tradycyjna – kolejki, odległość i cena

Jak się okazuje, księgarnie tradycyjne odstraszają potencjalnych klientów różnymi sposobami. W grę wchodzi przede wszystkim duża cena książek. Zwykle w stacjonarnych punktach sprzedaży wydania są po prostu drogie. Trzeba czekać na specjalne obniżki, żeby udało się „upolować” jakąś publikację w dobrej cenie. Kolejnym czynnikiem jest… odległość. Może się to wydawać zaskakujące, ale w dobie internetu wycieczka do miasta po książki jest zbyt nużąca. Klientom po prostu nie uśmiecha się jeździć do centrum po to tylko, by przejrzeć katalogi drogich publikacji. Co prawda pomocne okazało się umieszczanie księgarń w galeriach hipermarketów, jednak w ogólnym rozrachunku można mówić o trwałym trendzie. Co istotne, potencjalni czytelnicy narzekają także na kolejki i nachalnych sprzedawców, którzy próbują na siłę nakłonić do zakupów.

Sukces księgarni internetowych

Księgarnie internetowe – jak się okazało – to doskonały sposób na sprzedaż książek. Dzieje się tak z kilku powodów. Oczywiście najważniejszym jest niższa cena. W księgarni poczytaj.pl można kupić publikacje z obniżkami rzędu nawet 50 zł. Taki wynik jest nieosiągalny dla stacjonarnych punktów sprzedaży. Niejednokrotnie książki z internetowych księgarni są dużo tańsze nawet od popularnych sieciówek księgarskich. Kolejnym czynnikiem przyciągającym czytelników do internetu są bogate katalogi. Na półkach nie uda się pomieścić wszystkich dostępnych wydawnictw. Część książek musi być umiejscowiona w magazynie. Takiego problemu nie ma w internecie. Ze względu na to, że na stronie można publikować prawie nieograniczoną liczbę treści, czytelnik może do woli (i co ważne  w spokoju!) przeglądać dostępne wydawnictwa. Łatwo tez porównać ceny i odszukać recenzje konkretnych książek. Na stronie nie ma też kolejek, nie trzeba słuchać irytujących sprzedawców.

Książka to nie buty!

Jak wynika z badań, polscy internauci do niedawna nie przepadali za zakupami online. Wyjątkiem były właśnie książki. W przypadku zakupu ubrań lub butów boimy się, że rozmiar będzie nietrafiony lub materiał nie będzie zgodny z tym prezentowanym na zdjęciu. Takiego problemu nie ma w księgarniach internetowych. Oferowane książki są dokładnie takie same, jak te z punktów stacjonarnych.