Banknot lub moneta mają wartość tak długo, jak długo zgadza się na to społeczeństwo. W momencie, kiedy nikt nie chce wymienić waluty na towar lub usługę, banknoty stają się bezwartościowymi kawałkami papieru. Czy aby na pewno? Okazuje się, że nawet stare pieniądze są coś warte – często niemało. Jakie zasady rządzą wymianą pieniędzy, które wyszły już z obiegu?

Trzymasz stare banknoty w domu?

Statystyki pokazują, że spora część z nas ma w domu stare pieniądze, przede wszystkim złotówki sprzed denominacji, ale też waluty narodowe państw, które po wstąpieniu do Unii Europejskiej przeszły na euro.

– W domowych zbiorach, gdzieś w szufladach, sejfach i na strychach, w całej Polsce kryją się waluty, których łącza wartość sięga około 180 000 000 zł – mówi specjalista z Kantoru Alex w centrum WarszawyTo ogromne kwoty. Problem w tym, że pieniądze te pozostają bezużyteczne i nieprędko wrócą na rynek, bo posiadacze nie wiedzą, co z nimi zrobić. Przechowują je na pamiątkę albo dlatego, że o nich zapomnieli.

Jeżeli też jesteś właścicielem kilku milionów starych złotych albo innej zagranicznej wycofanej waluty, a nie wiesz, co z nimi zrobić, mamy dla Ciebie dobre wiadomości.

Stare pieniądze mogą być sporo warte

Pieniądze, które wyszły z obiegu, nie stają się bezwartościowe na dobre. Rzeczywiście, po zmianie waluty nie da się za nie zrobić zakupów, jednak spadek wartości – tak jak to miało miejsce bezpośrednio po denominacji w Polsce – jest chwilowy. Banknot o nominale 10 000 zł wymieniano na 1 zł w okresie przejściowym (aż do końca 2010 roku!). Dziś taki sam można sprzedać za ok. 25 zł (cena zależy też od stanu).

Czas działa na korzyść pieniędzy wycofanych z obiegu – zyskują one wartość kolekcjonerską, ponieważ z czasem jest ich coraz mniej. W momencie wycofywania większość została wymieniona na nową walutę i wróciła do skarbców państwowych. Te, które się uchowały jako rodzinne pamiątki, często były niszczone (np. w zabawie w sklep przez dzieci albo pod wpływem wilgoci), gubione przy przeprowadzkach, omyłkowo wyrzucane do śmieci, słowem: stopniowo ich ubywało. Z kolei te, które przetrwały, są w złym stanie.

Jeżeli jednak należysz do skrupulatnych osób, które chomikują wszystko, możesz mieć gdzieś w domu nagły zastrzyk gotówki w postaci pieniędzy wycofanych z obiegu. Są one skupowane w niektórych kantorach, jednak tu wycena jest indywidualna i zależy nie tylko od bieżącego zainteresowania, ale też stanu każdej sztuki.

Jeżeli masz zagraniczną walutę, która właśnie jest wycofywana, lepiej jest się pospieszyć albo… odczekać kilka dekad. Okres przejściowy to ostatni dzwonek, kiedy pieniądz będzie jeszcze użyteczny. Po tym czasie jego wartość na jakiś czas spadnie, jednak po latach znów wzbudzi on zainteresowanie – tym razem kolekcjonerów.