Wielu studentów po zdanym egzaminie dojrzałości staje przed trudnym wyborem kierunku studiów.

Jest to spowodowane chęcią rywalizacji wśród młodych osób oraz przeświadczeniu, że będąc absolwentem modnego kierunku, znajdzie się dobrze płatną pracę w krótkim czasie. Rynek pracy rządzi się jednak swoimi prawami i nawet najzdolniejsze osoby mogą mieć duży problem ze znalezieniem stałej i dobrej posady. Obecnie najbardziej pożądanymi zawodami są te skupione na rękodziele. 

Szewc

W dzisiejszych czasach buty wykonywane są z materiałów takich i nieodpornych na panujące warunki na zewnątrz dlatego starą, zużytą parę większość ludzi wyrzuca na śmieci i kupuje nową. To niezwykle rozrzutne i bezmyślne, ponieważ droższa para butów może służyć użytkownikowi długie lata, a niewielkie poprawki może wykonać szewc za niewielkie pieniądze. Szewstwo jest zawodem niezwykle starym. Polskie szewstwo ma wyrobioną tradycję, dzięki wieloletniej praktyce szewskiej. To atrybutów tego zawodu można zaliczyć szpilarek, szczecina, dratwa i młotek. Osoba podejmująca ten przestarzały zawód może spodziewać się wielu klientów i sporych dochodów. Szewc cierpliwie regeneruje buty i nadaje im nowe życie. Z usług szewca korzystają również często osoby zamożne, które są posiadaczami butów wykonanych z najwyższej jakości, kosztownej skóry. Warto więc zainteresować się tą profesją, konkurencyjność w tym przypadku jest niewielka, a fachowcy rękodzieła są stale poszukiwani. 

Zegarmistrz

Kolejny zawód, który wykonywali nasi przodkowie. W obecnych czasach wraca on jednak do łask i staje się coraz bardziej popularny. Zegarki są o wiele droższe, niż buty, dlatego ludziom zależy na ich naprawie. Zegary od wieków pokazywały ludziom, jak szybko biegnie ich życie i każdego dnia informują posiadaczy o obecnej godzinie. Dziś zegarmistrz za odpowiednie wynagrodzenie naprawia nawet trudne usterki zegarków. Zawód ten nabiera coraz większego znaczenia. Kto więc może zostać zegarmistrzem? Musi być to osoba posiadająca zdolność zachowania ogromnej precyzji i kontroli ruchów. Powinna ponadto posiadać ogromne pokłady spokoju i cierpliwości niezbędnej do codziennej pracy. Pośpiech w tym przypadku jest wysoce niewskazany. Zawód zegarmistrza wykonywany więc w większości przypadków przez mężczyzn, jednak kobiety również nie mają żadnych ograniczeń co do sprawowania tej profesji.