Klimatyzacja w biurze to bardzo często powód, dla którego pracownicy w okresie letnim uwielbiają spędzać czas w pacy. Może nie dosłownie w pracy, ale w miejscu, w którym pracują, a które umożliwia im schronienie się przed upałem.

Jednakże nie zawsze klimatyzacja okazuje się zbawieniem. Bardzo często jest przekleństwem, o ile nie dba się o jej odpowiednią konserwację. Tymczasem wystarczy tak niewiele, by zadbać o zdrowie pracowników i o redukcje kosztów za elektryczność.

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla zdrowia pracowników jest regularny serwis klimatyzacji. Nie wystarczy odpowiednia wentylacja pomieszczenia, bowiem w klimatyzacji namnażają się grzyby i pleśń. Niezależnie od rodzaju pomieszczenia i od panującej w niej czystości, szkodliwe substancje maja tendencję na masowego tworzenia się w miejscach o znacznej wilgotności, a przy tym zaciemnionych. Takie jest wnętrze klimatyzatora. Brak regularności czyszczenia go oznacza, że grzyby i pleśń będzie systematycznie rozprowadzana po całym biurze, powodując alergie i choroby pracowników. Nawet najlepsza odporność nie poradzi sobie, jeśli będzie nieustannie poddawana działaniu czynników szkodliwych.

Nieczyszczona klimatyzacja pobiera większe ilości energii elektrycznej. Nie jest w stanie pracować efektywnie z powodu nierzadko grubych warstw zanieczyszczeń. Oznacza to, że aby wytworzyć zimny podmuch powietrza, musi czerpać większe ilości prądu. To również koszty pośrednie, bo zanieczyszczona klimatyzacja niemal zawsze oznacza chorobę pracownika. Ta z kolei przekłada się bezpośrednio na dodatkowe koszty dla każdego przedsiębiorcy. W rzeczywistości czysty klimatyzator wymaga znacznie mniejszej energii, by osiągnąć tą pożądaną.

Regularny serwis klimatyzacji przedłuży jej żywotność. Nie tylko uda się odkryć mniej poważne usterki na etapie, gdy jest jeszcze możliwe ich naprawienie, ale też czysty wewnątrz sprzęt będzie działał dłużej, zachowując pełną sprawność.

Nie każdy przedsiębiorca decyduje się na serwis klimatyzacji. Wynika to z niechęci do płacenie wykwalifikowanym firmom, bowiem samodzielna naprawa i czyszczenie klimatyzacji nie są możliwe. Jednak warto przeznaczyć na to dodatkowe fundusze, gdyż w późniejszej perspektywie uda się oszczędzić znacznie więcej na ewentualnych naprawach.